Wymiana polsko-niemiecka

Wymiana polsko-niemiecka z Erasmus-von-Rotterdam-Gymnasium w Viersen (miejscość niedaleko Düsseldorfu w zachodnich Niemczech) odbywa się w naszej szkole od 1994 roku i jest jedną z najstarszych tego typu inicjatyw w Polsce po 1989 roku. Ideą przyświecającą wymianie jest przede wszystkim poznanie rówieśników z sąsiedniego kraju, jego kultury, znalezienie wspólnego języka, poznanie swoich zainteresowań, a nierzadko również zawarcie przyjaźni, które trwają przez lata.

Wymiana zawsze związana jest z jakimś tematem, były to już np. „Historia Polski i Niemiec po 1945 r.”, „Nasza mała ojczyzna”, „Kultura i świat młodzieży”, „Co nas łączy?”. W poszczególnych latach grupa uczniów z naszej szkoły albo jedzie do Niemiec i jest goszczona przez tamtejszych uczniów i nauczycieli, albo organizuje wymianę i przyjmuje gości z Niemiec. W programie, poza uczestniczeniem w lekcjach, znajdują się wspólne projekty, zwiedzanie, zajęcia sportowe, kreatywne i językowe. Ponieważ uczniowie mieszkają w domach swoich partnerów, mają niepowtarzalną okazję, aby z bliska zobaczyć, jak żyje się w kraju sąsiada.

Wymianę przez wiele lat organizowały panie Ewa Woziwodzka, Magdalena Mirkowska-Konrad, a ze strony niemieckiej pani Ulrike Menke. Aktualnie odpowiedzialne za nią są panie Magdalena Smaga i Dominika Parot oraz Monika Niedzkowski i Simone Schulz.

A oto co w anonimowych ankietach uczniowie pisali o ostatniej wymianie:

„Spotkaliśmy wspaniałych ludzi.”

„Dowiedziałem się sporo o polskiej kulturze.”

„Jest mi smutno, że muszę wracać do domu, będę tęsknił za moją rodziną goszczącą.”

„Przełamałam barierę językową.”