Jako Prowadzący Szkołę zawsze byłem zdania, że jej jakość zależy od profesjonalizmu i zaangażowania nauczycieli. Jestem dumny z tego, że udało mi się skupić wokół siebie zespół doskonałych pedagogów, którzy, podobnie jak ja, uważają się za przyjaciół młodzieży. Wszystkich nas cechuje życzliwy stosunek do uczniów, ale jednocześnie jesteśmy zdania, że tylko wysokie wymagania i wspólna ciężka praca mogą dać pożądany efekt. Chcemy, aby nasi absolwenci nie tylko bez trudu dostawali się na wyższe uczelnie, ale żeby byli ludźmi odpowiedzialnymi, mądrymi i życzliwymi dla innych.
Kilkudziesięciu laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych, coroczne osiągnięcia w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur”, wiele sukcesów w zawodach sportowych różnego typu, liczne nagrody Ministra Edukacji Narodowej i Prezesa Rady Ministrów dla najzdolniejszych uczniów, nagrody Ministra Edukacji Narodowej i Kuratora Oświaty dla Prowadzącego Szkołę i jej nauczycieli wymownie świadczą o poziomie Autorskiego Liceum nr 42. Najdosłowniejszym potwierdzeniem tego faktu jest uzyskanie przez nasze liceum tytułu „Szkoły z klasą” w akcji organizowanej przez Gazetę Wyborczą pod patronatem Prezydenta RP.
Nasze dokonania to nie tylko osiągnięcia dydaktyczne. Nieustannie szukamy nowych, atrakcyjnych form pracy z naszymi uczniami. Rejsy na żaglowcu „Pogoria” do Izraela w 2000 i 2008 roku i z Barcelony do Irlandii w 2001, zimowa odyseja z Turcji na Sycylię 2006, rejsy dookoła Korsyki w 2009 czy dookoła Peloponezu 2010 były próbą wcielenia w życie programu wychowawczego szkoły opartego na zasadach etyki conradowskiej.
Niezwykle ważną rolę odgrywają w naszej szkole weekendowe wyjazdowe sesje literackie, filmowe, historyczne i matematyczne. Odbyło się ich w sumie już około osiemdziesięciu. Kilkadziesiąt wycieczek zagranicznych (min. Grecja, Włochy, Francja, Czechy, Litwa, Ukraina), liczne obozy rowerowe, narciarskie, piesze wyprawy w polskie góry – to wszystko ma na celu odrzucanie administracyjnych barier pomiędzy nauczycielami i uczniami i służy osiąganiu celów statutowych szkoły; także wymiana z liceami w Niemczech i we Włoszech wzbogaca od ponad 15. lat życie naszej społeczności. Znakiem firmowym naszej Szkoły są coroczne festiwale kulturalne, podczas których młodzież prezentuje spektakle teatralne i nakręcone przez siebie filmy a występy nauczycielskiej trupy teatralnej „The Belfers” przyciągają tłumy widzów z całej Warszawy.
W przekonaniu o skuteczności naszej pracy utwierdzają nas częste spotkania z absolwentami (jest już ich ponad 800!) podczas zjazdów odbywających się co kilka lat. Niektórzy z nich są obecnie nauczycielami w naszej szkole.